Brandstation i Tyskland

Bra luft och bra arbete! - Den kompakta designen hos VEX320T gjorde det möjligt att placera ventilationen i teknikrummet på bottenvåningen
Projektet
Brandkåren flyttar in
Den frivilliga brandkåren Kematen flyttade in i den nya brandstationen i september 2020 efter nästan ett års byggnation.
Med sirenprogrammet "Probe" flyttade utryckningsfordonen högtidligt in i den nya brandstationen. Detta följdes av en presentation av den nya brandstationen, husreglerna och de nödvändiga nya förfarandena.
Slutligen genomfördes en rundtur i små grupper, där medlemmarna i detalj fick bekanta sig med de nya lokalerna, anläggningarna och processerna.
Produkt och lösning
I samband med nybyggnationen har byggnaden utrustats med ett ventilationssystem från EXHAUSTO A/S. För att uppfylla de tekniska kraven på en modern brandstation installerades ett ventilationssystem i VEX300T-serien i den nya brandstationen.
I huvudbyggnaden ventileras och utsugs kommandorum, omklädningsrum, akutrum och utbildningsrum via ett tidsprogram. Ventilationen i omklädningsrummen (för 75 personer), utbildningsrummen (för 40 personer) och akutrummen (för 30 personer) inklusive köket regleras med tryckreglering via zonspjäll beroende på belastningen.
Uppgifter
Nybyggnation: | 2020 |
Typ av byggnad: | Kontor/arbetsyta |
Storlek: | 200 m2 |
Kund: | FF Kematen an der Krems |
Planering och projektledning: | Koelberger Architekten |
Installation: | Pauzenberger Installationstechnik GmbH |
VEX320T ventilerar omklädningsrum för upp till 75 personer
Produkten
VEX320T Luftvolymer - 90 - 4 100 m³/h
- Kompakta toppenheter med motströmsväxlare
- Inbyggt värme- eller kylbatteri
- Utrymmesbesparande lösning
- Alternativ för förfiltrering
- Enkel service
- Kan transporteras in genom en 90 cm bred dörr