Integrerade kyl- och värmeytor

I VEX1000 är alla kyl- och värmeytor interna. Det innebär att det inte finns något behov av att installera kylbatterier i kanalsystemet eller dra kablar - vilket gör installationen snabb och enkel.

Levering

Alla enheter levereras monterade och sluttestade i antingen 1 eller 2 moduler. Alla moduler kan transporteras genom en standarddörr - utom VEX1080.

 

Lätt att monteringav ssektioner

Med unika fästen är sektionerna i VEX1000-serien extremt enkla att montera med hjälp av de förmonterade invändiga fästena och de medföljande utvändiga fästena.

 

Utomhus installation

VEX1000RS levereras komplett med tak-, bas- och stormkonsoler för utomhusinstallation. Det finns inga ytterligare installationsuppgifter.

 

EXcon+ automation gör det enkelt att ställa in önskat inomhusklimat

EXcon+ automation nås snabbt via Wi-Fi från surfplatta/PC eller med HMI.

Det intuitiva användargränssnittet i EXcon+ med anpassade användarnivåer gör det enkelt att ställa in önskat inomhusklimat.
Anslutning till CTS via MODBUS och BAcnet med medföljande protokollista är enkel med hjälp av den medföljande startguiden

Flexibel placering av kontrollboxen